نذر‌ فرهنگی‌

آشنایی با نذر فرهنگی

 نذر فرهنگی؛ مشارکتی معنادار، آگاهانه و عاشقانه و طرحی نو برای زندگی سرشار از لذتی معنوی و روحنواز است. ارتباط با افراد و مشارکت داشتن در امور خیر و داوطلبانه زندگی را متعالی میکند. نذرفرهنگی، طرحی است اجتماعی– فرهنگی که قصد آن احیای سنت حسنهی نذر و ایجاد فرصت برای تمام افرادی است که میخواهند و میتوانند وقت و مهارت خود را نذر کنند .
زمان، مهمترین نعمتی است که خداوند در اختیار انسان قرار داده است. امروزه آنچه که از آن با عنوان نذر یاد میشود، در دایرهی مناسبتهای مذهبی میگنجد و نیت نذرکننده نیز اغلب رسیدن به خواست، امیال خود و البته رضای خداوند متعال است.
طرح نذر فرهنگی، به جهت داشتن قید فرهنگی برآن است تا عالوه بر نهادینه کردن فرهنگ نذر که موضوعی فراتر از نذر و انفاق مال و اموال انسان در راه خداوند است، گونهای جدید و البته مغفول مانده که همانا نذر وقت و مهارت افراد است، را ترویج کند تا موضوع نذر فقط در محدودهی نذرمال، اموال و مایملک افراد قرار نگیرد و کسانی هم که دارای تخصص و مهارتاند، مجالی یابند تا بوسیلهی نذر وقت و مهارت خود، ادای نذر کنند و انسان در قید حیات و توسط خودش به دیگران نفع برساند.
در واقع نذر فرهنگی پهنهای وسیع از مهربانی وخالقیت است، که با ایمان و اعتقاد درونی در جهت تقرب و رضای خدا، تالش میکند به میهمانان خدای مهربان در روی زمین خدمات تخصصی در قالب نذر فرهنگی ارائه کند . پزشکان محترم- معلمین مهربان- مشاورین و مددکاران دلسوز و وکال و حقوقدانان ارجمند و همه ّ ی متخصصین در همهی
ّ اقشار با تالشی مضاعف و با نذر وقت و تخصص خود وحضور در سرای محالت و مساجد و حسینیهها و خیریهها و کانونهای مختلف، بطور مستمر و یا به مناسبتهای خاص، ضمن ادای نذر و بهره ّ مند نمودن افراد از نذورات تخصصی، در جهت رشد و تعالی و استحکام ریشههای نذرفرهنگی، بسیار شایسته، تالش میکنند .
در نذرفرهنگی، همه ّ ی افراد جامعه بنا به تخصص و علم و دانش و مهارتی که دارند، میتوانند به همنوع خود در هر کجای این گیتی که باشند، کمک برسانند؛ بنابراین طرح مزبور میتواند برای نیکوکار، جالبخش روح و جان، و برای نیازمند، موجب نشاط و امید، و برای هردو، واسطهی حصول رسیدن به سرمایه ی معنوی باشد.

نذر‌ فرهنگی‌ یعنی‌ چی؟

یعنی توسعه مفهوم بخشش و ایثارگری ، نذر فرهنگی یعنی مصداق امروزی ایثار ، نذر فرهنگی یعنی فرهنگ نذر غیر مالی، نذر فرهنگی یعنی بیشتر کردن نگاه غیر پولی به امر خیر. یعنی دوباره نگاه کردن به اهداف اصلی امر خیر. یعنی کمک به تقویت و استمرار روحیه یاریگری، همیاری اجتماعی و مشارکت اجتماعی. نذر فرهنگی یعنی اشتراک سرمایه‌های فرهنگیمون به جای سرمایه‌های اقتصادی اونم در فرایندهایی که شخصی ترن، صمیمی ترن و ارتباطات عاطفی بیشتر دارن. نذر فرهنگی تقویت سرمایه اجتماعیه که حمایت متقابل از همدیگرو به دنبال داره. نذر فرهنگی نذر وقت و تخصصه.

نذر فرهنگی عقلانیت توام با عشقه

‌موسسه‌ نذر‌فرهنگی‌ چیکار‌ می‌کنه؟

سال 89 بر اساس ایده “نذر فرهنگی، نذر وقت و تخصص” یه مجموعه‌ایی به نام نذر فرهنگی راه افتاد که تو سال 92 با شماره مجوز 33166 به نام موسسه خیریه نذر فرهنگی امام رضا (ع) ثبت رسمی شد.

موسسه نذر فرهنگی در دو حوزه کلی فعالیت می‌کنه :

#حوزه‌ ترویج‌ نذرفرهنگی
#حوزه‌ خدمات

هر کدوم از حوزه‌ها وظایف مشخصی دارن که توضیح داده میشه.

حوزه‌ ترویج‌ نذرفرهنگی

‌کار اصلی#حوزه‌ترویج‌نذرفرهنگی ، عموی سازی فرهنگ نذر غیر مالیه. تو موسسه ما تمرکز روی فعالیت‌های تخصصیه ولی ما هر نذر وقت که شما انجام بدین رو نذر فرهنگی می‌دونیم. برای ترویج ابتدا باید گفتمان نذر فرهنگی شکل بگیره که اینکارو با کمک صاحب نظران و اساتید دانشگاهی انجام می‌دیم. بعد از اون از روش‌های مختلف این گفتمانو بین مردم جامعه و متخصصان انتشار می‌دیم. این یعنی سعی می کنیم فرهنگ نذر وقت و تخصص و نذر غیر مالی رو در کنار نذر‌ها و کمک‌های مالی در بین عموم مردم ترویج کنیم.
اعتقاد ما اینه که کمک مالی لازمه ولی همه مشکلات با پول حل نمیشه! بعضی وقتا لازمه کاری کنیم که یه کودک نیازمند تو جامعه احساس تنهایی نکنه و بدونه برای حل مشکلش بهترین آدمای شهرش حواسشون بهش هست!

حوزه‌ خدمات

درسته که از نظر ما نذر فرهنگی هر جور کار داوطلبانه جامعه دوسته که توی اون توسعه مفهوم بخشش و ایثار موج میزنه! اما برای #حوزه‌خدمات روی فعالیت‌های تخصصی در پنج زمینه #آموزش #پزشکی #مشاوره #حقوقی و #سایر‌تخصص‌های‌فنی‌و‌هنری تمرکز کردیم. باید بگیم که در طول 7 سال فعالیتمون بیشتر از 2500 متخصص در این زمینه‌ها به نذر فرهنگی پیوستن و بیش از 20000 نذر فرهنگی به کمک این عزیزان و بدون صرف هزینه مالی ادا شده. این همون چیزیه که جامعه‌شناسا بهش میگن سرمایه اجتماعی!
در #حوزه‌خدمات تمام تلاش همکاران بر اینه که بستری رو فراهم کنن تا وقت ارزشمند نیکوکاران و داوطلبین متخصص ما که برای کمک به افراد نیازمند نذر کرده‌اند؛ به بهترین نحو برای خدمت رسانی ازش استفاده بشه.
برای رسیدن به این هدف موسسه برای مراحل مختلف خدمات رسانی فرآیند‌هایی رو تعریف کرده و از بدو شروع کارش از یک سامانه اینترنتی برای مدیریت بهتر کارها استفاده میکنه.

اینم آدرسشه: nazrefarhangi.ir

ادای هر نذر فرهنگی سه ضلع داره

#نیکوکار
#بهره‌مند
#محل‌ادای‌نذر

نقش اصلی در خدمات ما به عهده داوطلبانه.
متخصصین داوطلب ارزشمند‌ترین سرمایه‌ی موسسه ما هستن و ما تماما تلاشمون بر اینه که ضمن حفظ کرامت همراهامون بهترین شرایط برای ادای نذرشون و رسوندن خدماتشون به نیازمندان فراهم بشه. اینجا باید بگیم که: متخصصین عزیز،ما ارزش وقت شما رو به خوبی میدونیم و از همراهیتون سپاس‌گزاریم!

#بهره‌مند تو تعریف ما کسی هست که از طرف یک موسسه خیریه یا هر نهاد و ارگان دولتی و غیر دولتی با یک نیاز مشخص به ما معرفی میشه و از خدمات نیکوکاران ما بهره‌مند میشه. ما توی موسسه مستقیما با بهره‌مندان در ارتباط نیستیم. ما اینکارو برای موسسات خیریه و ارگان‌ها و نهاد‌های دولتی و غیر دولتی متولی نیازمندان گذاشتیم. براشون آرزوی توفیق داریم.

در قوانین موسسه ما #محل‌ادای‌نذر یک جای عمومی هست و قرار‌ها به هیچ وجه در مکان‌های خصوصی گذاشته نمیشه. همکاران ما بر حسب نیاز و توی مناطق مختلف شهر و بر اساس استاندارد‌های از قبل تعیین شده محل هایی رو انتخاب می کنن و موسسه با اون‌ها تفاهم نامه همکاری برقرار می‌کنه. البته یک گزینه هم برای محل ادای نذر خود موسسات معرف نیازمندان هست.

وظایف دیگر

با توضیحاتی که داده شد احتمالا مشخص شده که کلیت کارهای ما در حوزه خدمات در موسسه نذر فرهنگی چیه ولی باید اشاره کنیم که در این حوزه به غیر از ایجاد هماهنگی زمانی و مکانی برای ادای نذر، جذب نیکوکار، مذاکره با موسسات خیریه و نهادها برای استفاده از خدمات ما و مذاکره با مکان‌های عمومی به منظور تامین محل ادای نذر وظایف دیگری هم وجود داره. کنترل اطلاعت متخصصین داوطلب پس از ثبت نام مثل کد نظام پزشکی، کد نظام مشاوره و …، نظارت بر روند ادای نذر، همچنین ثبت کامل اطلاعات افراد و نذر ادا شده در سامانه و حفظ ارتباط با نیکوکاران از دیگر کارهای همکاران حوزه خدمات هست.

در پایان باید بگیم که نذر وقت و تخصص یه تفاوت بزرگی که با نذر مالی داره اینه که لازم نیست صاحب سرمایه اقتصادی باشی بلکه همین که شهروند هستی با سرمایه فرهنگی می‌تونی نیکوکار باشی و سرمایه فرهنگی هر آدمی ظرفیت‌های گفت‌و‌گویی و ارتباطی، دانش و اطلاعات و تخصص‌ها و مهارت‌های اون می‌تونه باشه. این یعنی این که حتی بهره‌مندان از خدمات موسسه هم می‌تونن در هر لحظه نیکوکار باشن چون همۀ آدم‌ها امری فرهنگی برای اشتراک گذاشتن با دیگران دارن: از هم صحبتی ساده با یک بیمار یا سالمند تنها تا مشاورۀ درمانی با او یا آموزش دادن یک نوجوان یا جوان.