1فرهنگ نذر علاوه بر مسلمانان، در میان بعضی کشورهای غیراسلامی هم‌ دیده می‌شود. مردم بین‌النهرین، مصریان قدیم، آلمانی‌ها، فرانسوی‌ها و آنگلوساکسون‌ها و امریکایی‌ها نیز نذر می‌کنند تا حوائجشان برآورده شود. نذورات مردمی و بنیادهای خیریه‌ی کشورهای اروپایی و به‌خصوص آمریکای شمالی از ابزارهای رشد و توسعه و تحول فرهنگی جوامع این کشورها است. در نظام حقوقی کشور آلمان قانون وقف پذیرفته شده و عمل به وقف نیز تنوع فراونی دارد. این کشور را می‌توان یکی از کشورهای موقوفه‌خیز و بانی بنیادهای جهان غرب دانست (فصلنامه‌ی شماره‌ی۷۱ وقف، میراث جاویدان)که به علت اهمیت به موقوفات در گذشته و به خصوص بعد از جنگ جهانی دوم، تجارب موفقیت‌آمیز کسب کرده است. انتشار فهرست ۵۹۳۳ موقوفه‌ی در آلمان در سال ۱۹۹۱ از گستردگی وقف در این کشور حکایت دارد.

دیدگاه سنتی نذر در آلمان عبارت از این است که سرمایه‌ای در اختیار قرار می‌گیرد که می‌بایست سود و عواید آن برای انجام دادن مقصود و یا مقاصد نذرکننده کفایت کند. در آلمان، نذر ابزاری است که به کمک آن گرایش‌های کاملاٌ معین و تثبیت یافته‌ی فرهنگی در مقابل تحولات روز می‌تواند پشتیبانی شوند. بطور مثال، بنیادهایی وجود دارند که پس از حل مسائل آموزشی، به حل مسائل زیست محیطی پرداخته‌اند. از این رو افزایش تعداد بنیادها، تأسیس دانشگاه‌ها، ایجاد مدارس فنی مهندسی و راه‌اندازی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و برپایی محافل و کانون‌های علمی برای بحث و چاره‌جویی در زمینه‌ی مسائل اجتماعی – اقتصادی- آموزشی در چهارچوب‌های محلی، منطقه‌ای، کشوری و بین المللی با کمک کارشناسان زبده و امکانات مالی چشمگیر است.

در کشور آمریکا، بسیاری از دانشگاه‌ها از محل عواید موقوفات اداره می‌شود. از ابتدای قرن بیستم، تلاش‌های بسیاری در آمریکای شمالی در جهت انجام امور عام‌المنفعه انجام شده و اهمیت خاصی به این امور داده شده است. هم اکنون تعداد زیادی مؤسسات خیریه در کشور آمریکا فعال است که بنا بر آمار رسمی در سال ۱۹۸۹ دارایی‌های آن‌ها بیش از ۱۳۷ و نیم میلیارد دلار بوده که در همین سال حدود هشت میلیارد دلار آن صرف انجام امور خیر شده است.

یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی جامعه، میزان سرمایه‌گذاری اجتماعی درآن است. سرمایه‌گذاری اجتماعی نیز به معنای فعالیت‌هایی است که در راستای افزایش رفاه اقتصادی و توسعه‌ی اجتماعی توسط بخش خصوصی، نهادها و سازمان‌های جامعه‌ی مدنی صورت می‌گیرد. فعالیت‌هایی نظیر حمایت از کودکان آسیب‌دیده یا بی‌سرپرست، ایجاد امکانات آموزشی برای مناطق محروم، مبارزه با بیماری‌های واگیردار، مبارزه با اعتیاد، حفاظت از محیط زیست یا صیانت از آثار تاریخی و میراث فرهنگی، همگی می‌تواند نمونه‌هایی از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد در سراسر دنیا باشد که نشان از توسعه‌یافتگی و احساس مسؤلیت اجتماعی شهروندان این جوامع دارد. چنین فعالیت‌هایی در دوره‌های مختلف زمانی وجود داشته‌اند و نمی‌توان برای آن مبدا مشخصی در نظرگرفت، اما راه‌اندازی چنین سازمان‌هایی در دو قرن اخیر، رشد چشمگیری داشته، به طوری که تعداد  NGO ها در آمریکا، حدود یک و نیم میلیون، در روسیه ۲۷۷ هزار و در هند حدود ۳/۳ میلیون در سال ۲۰۰۹ تخمین زده شده است. در هند به ازای هر ۴۰۰ نفر یک NGO وجود دارد و رقم کل NGO ها در هند، چند برابر تعداد مدارس ابتدایی و مراکز بهداشت این کشور است.

(۱)فصلنامه‌ی شماره‌ی۷۱ وقف، میراث جاویدان