موسسه خیریه نذر فرهنگی امام رضا (ع)

نذر فرهنگی

زمان مهمترین نعمتی است که خداوند در اختیار انسان قرار داده است. امروزه آنچه که از آن با عنوان نذر یاد می شود در دایره مناسبت های مذهبی می گنجد و نیت نذرکننده نیز اغلب رسیدن به خواست، امیال خود و البته رضای خداوند متعال است. طرح نذر فرهنگی، به جهت داشتن قید فرهنگی بر آن است تا علاوه بر نهادینه کردن فرهنگ نذر که موضوعی فراتر از نذر و انفاق مال و اموال انسان در راه خداوند است، گونه ای جدید و البته مغفول مانده که همانا نذر وقت و مهارت افراد است، را ترویج کند تا موضوع نذر فقط در محدوده نذر مال، اموال و مایملک افراد قرار نگیرد و کسانی هم که دارای تخصص و مهارت می باشند، مجالی بیابند تا بوسیله نذر وقت و مهارت خود ادای نذر کنند.

1 2 97 DSC06229 IF DSC06552

در واقع نذر فرهنگی پهنه ای وسیع از مهربانی وخلاقیت است، که با  ایمان و اعتقاد درونی در جهت تقرب و رضای خدا، تلاش می کند به میهمانان خدای مهربان در روی زمین خدمات تخصصی در قالب  نذر فرهنگی ارائه  کند .

پزشکان محترم- معلمین مهربان- مشاورین و مددکاران دلسوز و وکلاء و حقوق دانان ارجمند و همه متخصصین در همه اقشار با تلاشی  مضاعف و با  نذر وقت و تخصص  خود  و حضور در سرای محلات و مساجد و حسینه ها  و خیریه ها  و کانون های مختلف بطور مستمر و یا به مناسبت های خاص، ضمن ادای نذرشان وبهره مند شدن افراد از نذورات تخصصی، در جهت رشد و تعالی و استحکام ریشه های  نذر فرهنگی  بسیار شایسته تلاش می کنند .

نذر فرهنگی، طرحی است اجتماعی – فرهنگی که قصد آن احیای سنت حسنه نذر و ایجاد فرصت برای تمام افرادی است که میخواهند و می توانند وقت و مهارت خود را نذر کنند .

نذر فرهنگی فقط یک عقیده و ایده نیست، بلکه مشارکتی معنادار، آگاهانه و عاشقانه و طرحی نو برای زندگی سرشاراز لذتی معنوی و روح نواز است. ارتباط با افراد و مشارکت داشتن در امور خیر و داوطلبانه زندگی را متعالی می کند.

در نذر فرهنگی همه افراد جامعه بنا به تخصص و علم و دانش و مهارتی که دارند می توانند به همنوع خود در هر کجای این گیتی که باشند کمک برساند. لذا این طرح می تواند برای نیکوکار، جلابخش روح و جان و برای نیازمند موجب نشاط و امید و برای هردو، واسطه حصول رسیدن به سرمایه ی معنوی باشد.