مصاحبه با سرکار خانم مهندس عقلایی مدیر محترم اجرایی نذر فرهنگی

سرکار خانم مهندس بتول عقلایی : نذر فرهنگی پهنه ای وسیع از مهربانی و خلاقیت

DSC_9683

سوره  مبارکه  احزاب  آیه ۲۱  می فرماید:

لقد کان لکم  فی  رسول  الله  اسوة  حسنه لمن کان  یرجو الله و الیوم  الاخر و ذکر الله کثیرا

مسلماً برای شما در زندگی، رسول خدا  سرمشق  نیکویی بود  ، برای آنها  که  امید به  رحمت  خدا  و روز  رستاخیز  دارند  و  خدا  را بسیار یاد  می کنند.

از آنجائیکه  انسان به طور  فطری  کمال  جو  و  الگو خواه  است ،  قرآن  کریم، پیامبر  اکرم  (ص)  را  کاملترین  الگو  و  اسوه  حسنه  ی  همه انسانها در همه  دوران  ها معرفی می کند . و  سه  مشخصه را برای آنهایی که کمال  جو  هستند   قائل شده است . امید  به  رحمت خدا  و اعتقاد به روز رستاخیز  و همچنین  خدا  را بسیار یاد می کنند .

همچنین  در  قرآن  کریم بسیار  به  عمل  انسان  توجه  شده است  و اعمال  نیکو است  که دارای ثواب و  حسنه  می باشد و  امید  به  رحمت  خدا  را در  انسان زنده  تر می کند  .

نذرکردن  و در  راه رضای  خدا  خدمت کردن  به بندگان  خدا ،‌یکی  از  راههای  تعالی و رشد  انسان  می باشد و  در  دنیای پر از فعالیت  و کار  و تلاش مضاعف  امروز ،  طراح محترم  طرح  نذر فرهنگی  ، بسیار زیبا و  خردمندانه  اندیشیده است  ویکی از  راههای   تعالی  انسان  های  فرهیخته و  دانش  آموخته  و  دارای مهارت  های  خاص  را  جهت  وصل  بودن مستمر به  حبل الله الهی  را نذر فرهنگی (  نذرتخصص  و وقت ) معرفی نموده است.

و بنده  بسیار خدا را  شاکرم  که این طرح به  امانت  به اینجانب  سپرده شد تا  تلاشی  عاشقانه و  آگاهانه  را آغاز نمایم  وبا کمک  دوستانم در نذر فرهنگی  و همدلی و  حمایت  متخصصین  گرانمایه با قلب های نورانی شان باعث گسترش و روشن شدن راه های باوقار نذر فرهنگی شده اند تا به رشد و ثمر برسد و  امروز  بعد از سه سال تلاش مستمر، ریشه های آن بدون هرگونه خدشه ای بسیار مستحکم  و  ماندگار در قلب یکا یک بزرگواران متخصص عضو نذر فرهنگی جا گرفته و  از خداوند بخشنده مهربان مسئلت دارم همچنان درخت  نذر فرهنگی  راه های  رشد  و تعالی  خود  را  بپیماید و با رصد  شبانه  روزی و با درایتها  و بصیرت  راه  رشد و شکوفایی را با  صحت  و دقت  و سرعت  طی نماید   و  از  میوه  های بی شمار آن  که  پر از مهر و محبت  و شور و نشاط و  امید  و سرزندگی  می باشد ،  جامعه  بهره مند  گردد .

نذر فرهنگی  پهنه ای  وسیع  از مهربانی  و  خلاقیت  است ، که با  ایمان  و  اعتقاد درونی  در جهت  تقرب   و رضای خدا ،  تلاش می کند  به  میهمانان  خدای مهربان  در  روی  زمین خدمات تخصصی در قالب  نذر فرهنگی ارائه  کند .

پزشکان محترم-معلمین مهربان-مشاورین و مدد کاران دلسوز و وکلا و حقوق دانان ارجمند و همه متخصصین در همه اقشار با تلاشی  مضاعف و با  نذر وقت و تخصص  خود  و  حضور در سرای محلات و مساجد و حسینه ها  و خیریه ها  و کانون های مختلف بطور مستمر و یا به مناسبت ها خاص، ضمن  ادای نذرشان و بهره مند شدن افراد از نذورات تخصصی در جهت رشد و تعالی و استحکام ریشه های  نذر فرهنگی  بسیار شایسته تلاش می کنند .

ما در  نذر فرهنگی  سعی  کرده ایم  خادمین صدیق  و  پرتلاشی برای  اعضاء  محترم و متخصص  نیکوکار  باشیم  و  اعتقاد  داریم  حضور  پر نشاط  اعضاء  محترم است  که  مجموعه  نذر فرهنگی به  فعالیت  خود  می تواند  ادامه  دهد .

در خصوص طرح پدران و مادران معنوی که در دل نذر فرهنگی قرار دارد و قلب تپنده آن محسوب می شود، اعضاء بسیار فعال و مستمر در قالب  طرح  پدران و  مادران معنوی در کانون  اصلاح  و تربیت حضور می یابند و با  کاشتن بذر امید در  دل بچه هایی که  شاید به دلیل  نداشتن  راهنمایی  دلسوز در راه  های اشتباه  و خلاف قرار گرفته  اند ، آنان را کمک  و راهنمایی می کنند و  بعد  از قدم  نهادن مجدد در جامعه  مورد  حمایت  های معنوی و در  بعضی  موارد با کمک  دوستانشان مورد حمایت مادی نیز قرار می دهند و جهت دستیابی به زندگی سالم و رزق  حلال  کمکشان می کنند .

خاطرم هست یک روز که در خدمت  آقای دکتر قالیباف شهردار پر تلاش  و  جهادگر  شهر تهران در کانون اصلاح تربیت بودیم  ایشان فرمودند درست است که ما (سیستم اداری اجتماع)  این افراد را می‌گیریم  و  اینجا می آوریم،  اما آیا این بچه  ها  برای اینکه به این نقطه برسند ما مدیران با کم کاری یا تصمیمات اشتباه و کم لطفی ها  باعث رسیدنشان به این  نقطه  نشده ایم و در درگاه خداوند مسئول نیستیم .

لذا شخصی  که اینگونه  فکر می کند  و مسئولیت سرنوشت این افراد را‌ به عهده می گیرد، می تواند خالق طرح نذر فرهنگی باشد .

امیدواریم بتوانیم با مهندسی فرهنگی و بهره گیری از فن آوری های روز نسبت به ترویج وتثبیت تفکر نذر فرهنگی در ماندگاری، استحکام و گسترش این طرح خدا پسندانه در  راه  رضای خدا ی مهربان  به جامعه  بشری  خدمتی  اهداء کنیم و با اجراء این طرح  موفق در دیگر  استانها و شهر ها و روستاهای سرزمین مهر ورزان، ایران اسلامی عزیز، طرحی ملی  را به  جهانیان هدیه نمائیم .