مصاحبه با سرکار خانم دکتر زهرا سادات مشیر مدیر محترم طرح نذر فرهنگی اسفند ۹۲

دکتر زهرا سادات مشیرمدیرمحترم طرح نذر فرهنگی : نذر فرهنگی در آستانه ملی شدن

A0207669

وَ مَا اَنفَقتُم مِن نَفقهٍ اَو اَنذَرتُم مِن نَذرٍ فَاِنّ اللهَ یَعلَمُهُ

هر چه را انفاق یا نذر کرده اید ، خدا به آن آگاه است.       (بقره – آیه ۲۷۰)

زمان مهمترین نعمتی است که خداوند در اختیار انسان قرار داده است. امروزه آنچه که از آن با عنوان نذر یاد می شود در دایره مناسبت های مذهبی می گنجد و نیت نذرکننده نیز اغلب رسیدن به خواست، امیال خود و البته رضای خداوند متعال است. طرح نذر فرهنگی، اما به جهت داشتن قید فرهنگی بر آن است تا علاوه بر نهادینه کردن فرهنگ نذر که موضوعی فراتر از نذر و انفاق مال و اموال انسان در راه خداوند است، گونه ای جدید و البته مغفول مانده که همانا نذر وقت و مهارت افراد است، را ترویج کند تا موضوع نذر فقط در محدوده نذر مال، اموال و مایملک افراد قرار نگیرد و کسانی که احیاناً مال و اموالی ندارند و یا نمی توانند آن را نذر کنند، مجالی بیابند بوسیله نذر وقت و مهارت خود به نیازمندان کمک کنند.

نذر فرهنگی ، طرحی است اجتماعی – فرهنگی که قصد آن احیای سنت حسنه نذر و ایجاد فرصت برای تمام افرادی است که می خواهند و می توانند وقت و مهارت خود را نذر کنند .

طرح نذر فرهنگی بر آن است تا با اجرای موفق این طرح در کلانشهر تهران و اشاعه نذر فرهنگی در بین شهروندان نوعدوست تهرانی ، با بهره گیری از برآیند کار و فعالیت انجام شده گام در عرصه ملی و کشوری گذارده و با حساس سازی مردم و مسئولین نسبت به این فعالیت خیر و پسندیده دامنه فعالیت آن را گسترده تر سازد. در این مرحله از طرح باید سعی کرد تا با بهره گیری از افراد ذی نفوذ و متخصص ملزومات و مقدمات کشوری کردن طرح را فراهم کرد .