حضرت امام خمینی (ره)- نذر فرهنگی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) 

یکی از بزرگترین جهات معنوى خدمت به خلق الله است. خدمت به انسانهاى محروم است. این است که براى انسان جاودان مى ماند و در عالم دیگر به درد انسان میخورد. اموالى که انسان بگذارد و برود به درد انسان نمیخورد. اموالى که پیش بفرستند به درد انسان میخورد. و امیدوارم که آنهایى که داراى یک مکنتى هستند توجه داشته باشند که به این مستمندان که ولى نعمت ما هستند رسیدگى کنند و به این حساب که ذکر کردند کمک کنند تا اینکه ریشه این محرومیت انشاءالله به همت والاى همه کشور و همه علما و غیر علما این ریشه فاسد از بین برود. همه افراد این ملت یک زندگى متوسطى که باید داشته باشند، داشته باشند و به راحتى به خدمت به اسلام مشغول باشند.                        

(بخشهایى از فرمایشات بنیانگذارکبیرجمهورى اسلامى ایران   ۶۲/۲/۱۸)

…………………………………………………………………………………….

  حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالیمقام معظم رهبرى حضرت آیت اللّه خامنه ای مدظلّه العالى                       

اگر این روح نیکو کارى و انفاق در مردم به وجود بیاید، خوب است. آن چیزى که ما در جوامع غیرمسلمان می بینیم، این کمبود است والا در این گونه جوامع گاهی یک نفر پیدا می شود و همه ثروت عظیم خودش را حتی از وارث خودش باز می دارد و به فلان موسسه خیریه می بخشد. اینطور نیست که در جوامع جامد و آهنین و ماشینى غربى هیچ کس نباشد که انفاق کند؛ چرا، بنیادهاى خیریه خیلى پرپول و خیلى عالى اى وجود دارد که به افراد کمک میکنند؛ به مؤسسات کمک میکنند؛ به حیوانات کمک میکنند! آنچیزى که در آنجا نیست، همگانى و همه گیر بودن این روحیه است. یک روز در کشور ما و سایر کشورهاى اسلامى این روحیه همه گیر بوده است؛ یعنى هر کسى موظف بوده که پولى برا ى انفاق کنار بگذارد؛ یا رایج بوده که در ماه رمضان به نیازمندان افطار ى بدهند؛ نباید بگذاریم این کارها کم بشود.

(بیانات مقام معظم رهبری مدظلّه العالی ۹۲/۱۲/۱۲)

13-(FILEminimizer)

از منظر اسلام، شهر مجموعه‌ای از «کالبد و اجتماع» را در بر می‌گیرد و باید سیر و جهت گیری آن در راستای دستیابی به کمالِ انسانیت و جمالِ حیات طیبه باشد؛ چرا که شهر، یک محیطِ صرفِ جغرافیایی که تنها جمعیتی در آن زیست می کنند، نبوده؛ بلکه یک سازه اجتماعی و بستری پویا و زنده برای تعالی انسانها می‌باشد؛ و قطعاً تعالی چنین نگاهی انسان های درون شهر را ملقب به «شهروند» خواهد کرد و نه «شهرنشین» عاری از «هویت»، «روح و روان» و «کرامت».

زمان مهمترین نعمتی است که خداوند در اختیار انسان قرار داده است. امروزه آنچه که از آن با عنوان نذر یاد می شود در دایره مناسبت های مذهبی می گنجد و نیت نذرکننده نیز اغلب رسیدن به خواست، امیال خود و البته رضای خداوند متعال است. طرح نذر فرهنگی، به جهت داشتن قید فرهنگی بر آن است تا علاوه بر نهادینه کردن فرهنگ نذر که موضوعی فراتر از نذر و انفاق مال و اموال انسان در راه خداوند است، گونه ای جدید و البته مغفول مانده که همانا نذر وقت و مهارت افراد است، را ترویج کند تا موضوع نذر فقط در محدوده نذر مال، اموال و مایملک افراد قرار نگیرد و کسانی هم که دارای تخصص و مهارت می باشند، مجالی بیابند تا بوسیله نذر وقت و مهارت خود ادای نذر کنند.

در واقع نذر فرهنگی پهنه ای  وسیع از مهربانی وخلاقیت است، که با  ایمان و اعتقاد درونی در جهت تقرب و رضای خدا، تلاش می کند به میهمانان خدای مهربان در روی زمین خدمات تخصصی در قالب  نذر فرهنگی ارائه  کند .

پزشکان محترم- معلمین مهربان- مشاورین و مددکاران دلسوز و وکلاء و حقوق دانان ارجمند و همه متخصصین در همه اقشار با تلاشی  مضاعف و با  نذر وقت و تخصص  خود  و حضور در سرای محلات و مساجد و حسینه ها  و خیریه ها  و کانون های مختلف بطور مستمر و یا به مناسبت های خاص، ضمن ادای نذرشان وبهره مند شدن افراد از نذورات تخصصی، در جهت رشد و تعالی و استحکام ریشه های  نذر فرهنگی  بسیار شایسته تلاش می کنند .

نذر فرهنگی، طرحی است اجتماعی – فرهنگی که قصد آن احیای سنت حسنه نذر و ایجاد فرصت برای تمام افرادی است که میخواهند و می توانند وقت و مهارت خود را نذر کنند .

نذر فرهنگی فقط یک عقیده و ایده نیست، بلکه مشارکتی معنادار، آگاهانه و عاشقانه و طرحی نو برای زندگی سرشار از لذتی معنوی و روح نواز است. ارتباط با افراد و مشارکت داشتن در امور خیر و داوطلبانه زندگی را متعالی می کند.

در نذر فرهنگی همه افراد جامعه بنا به تخصص و علم و دانش و مهارتی که دارند می توانند به همنوع خود در هر کجای این گیتی که باشند کمک برساند. لذا این طرح می تواند برای نیکوکار، جلابخش روح و جان و برای نیازمند موجب نشاط و امید و برای هردو، واسطه حصول رسیدن به سرمایه ی معنوی باشد.

 

ارتباط با ما:

ارتباط-با-ما نذر فرهنگی

    آدرس: بزرگراه رسالت (غرب به شرق) – ۵۰۰ متر بعد از مترو مصلی – نرسیده به پل شهید حقانی                  بوستان آزادگان -ساختمان نذرفرهنگی                                    صندوق پستی: ۱۵۸۷۵۳۳۶۶ ارتباط با ما- موسسه نذر فرهنگی
   پست الکترونیکی: info@nazrefarhangi.ir
    تلفن: ۸۸۵۱۰۳۳۸ – ۸۸۵۱۰۴۷۲         تلفکس : ۸۸۵۱۰۴۱۴
    آدرس سایت نذر فرهنگی: www.nazrefarhangi.org 

 

متخصصین محترم با تخصص های مختلف می توانند به نذرفرهنگی بپیوندند.